Pomady w zależności od rodzaju możemy podzielić na cztery kategorie.

 •          Pomady woskowe
 •          Pomady wodne (w slangu pomadziarzy Orthodox)
 •          Glinki (pomady wodne lub woskowe zawierające w składzie glinkę)
 •          Pomady wodno-woskowe (w slangu pomadziarzy Unorthodox)

Niezależnie od typu pomady wszystkie z nich charakteryzują się intensywnym i trwałym zapachem - a dobór odpowiedniej pomady to kombinacja takich parametrów jak typ pomady (o których jest ten artykuł!), oczekiwane wykończenie i trwałość fryzury oraz właśnie wcześniej wspomniany zapach.

Pomady woskowe

Klasyczne produkty o podstawie woskowej to pierwsze produkty do układania włosów, jakie zobaczył świat. Są one produkowane głównie z wosku pszczelego oraz wosku mikrokrystalicznego. Innymi składowymi produktów woskowych są olejki eteryczne, olejki antybakteryjne, a także olejki naturalne poprawiające kondycję włosów (np. olejek ze słodkich migdałów).

Pomady typu woskowego nie zasychają na włosach i tym samym dają możliwość korygowania fryzury w ciągu dnia i nadają włosom wygląd dobrze nawilżonych i zdrowych – charakteryzują się połyskiem od niskiego, po bardzo wysoki. Podstawa oleista powoduję jednak, że produkt ten trudniej zmywa się z włosów, ale istnieją budżetowe triki, które pozwalają pozbyć się całkowicie resztek pomady z głowy (pomarańczowy szampon i odżywka Garnier!).

Zazwyczaj jednak pomad woskowych nie zmywa się całkowicie, ponieważ po zmyciu pierwszej warstwy pomady uzyskujemy bardzo dobry podkład (w slangu pomadziarzy build-up) pod kolejną warstwę produktu, co znacznie ułatwia układanie fryzury kolejnego dnia, a pomada sama w sobie odżywczo działa na włosy.

Zalety

 •          Całkowicie naturalny skład
 •          Nie zasycha i tym samym pozwala na poprawę fryzury w ciągu dnia
 •          Działa odżywczo na włosy
 •          Zapach długo utrzymuję się na włosach

Wady

 •          Całkowite zmycie produktu wymaga nieco zaangażowania
 •          Przy cienkich włosach może je obciążać

Pomady wodne

Pomady typu wodnego w porównaniu z pomadami woskowymi mają tendencję do zasychania na włosach, co w slangu pomadziarzy często nazywane jest „skorupą”. Pomady wodne nie wysuszają głowy i zawierają przyjazny dla włosów skład. W zależności od typu produktu pozwalają osiągnąć efekt od matowego po wysoki połysk oraz od lekkiego po bardzo mocne związanie fryzury.

Zasychanie na włosach ma na celu utrzymanie fryzury przez cały dzień w ryzach, ale w przypadku chęci poprawy uczesania wystarczy przeczesać włosy lekko namoczonym grzebieniem. Podstawa wodna powoduje, iż produkt bardzo łatwo zmywa się z głowy.

Zalety

 •          Raz ułożona fryzura trzyma się cały dzień
 •          Łatwa zmywalność
 •          Łatwe nakładanie na włosy suche i wilgotne (osuszone ręcznikiem)

Wady

 •          Zasycha na głowie tworząc skorupę (oczywiście są pomady, które minimalizują ten efekt)

Glinki

Glinki (czy też w slangu pomadziarzy Clay’e) to pomady o podstawie woskowej lub wodnej zawierające w swoim składzie jeden z dwóch typów glinki – kaolin i bentonit. Zawartość glinki w produkcie pozwala dbać o kondycję włosa (zapobiega łamliwości włosów), nadaje efekt pogrubienia włosów oraz w większości przypadków charakteryzują się matowym wykończeniem. Pomady typu clay charakteryzują się średnim lub wysokim chwytem, więc są sobie w stanie poradzić z włosami każdej długości i nadać im naturalny wygląd.

Pomady wodno-woskowe

Pomady zawierające w składzie wosk i wodę łączą najlepsze cechy obydwu rodzajów – są to stosunkowo nowe produkty na rynku, wytwarzane ręcznie przez fanatyków w warunkach domowych i tym samym ich ceny mogą zdecydowanie przekraczać granicę cen pomad wodnych i woskowych o tradycyjnej recepturze.