Movember na pomady.pl

Aktorzy Dennis Hopper i Gary Cooper. Muzyk i kompozytor Frank Zappa. Filozof Ludwig Wittgenstein. Co łączy tych niezwykłych dżentelmenów? Przede wszystkim to, że byli lub stali się ikonami. Dzieła ich życia stanowiły – i do dziś stanowią – punkty odniesienia zarówno dla szeroko rozumianej sztuki filmowej, jak i muzyki rockowej czy filozofii dwudziestego wieku. Każdy, kto nazywa siebie znawcą popkultury, po prostu musi zobaczyć „Easy Ridera” z Hopperem i „W samo południe” z Cooperem. Miłośnicy muzyki wciąż niezwykle cenią niczym nieskrępowaną wyobraźnię Zappy. Nie można też uważać się za logika, matematyka czy filozofa języka, nie odnosząc się przy tym do prac Wittgensteina.

Niestety, wszystkich wyżej wymienionych mężczyzn łączy jeszcze jedna rzecz. Otóż każdy z nich zmarł na raka prostaty.

O Movemberze słów kilka

Jeżeli jeszcze nie domyśliłeś się Czytelniku, skąd taki temat na stronie sklepu sprzedającego pomady i kosmetyki do włosów, balsamy i olejki do brody czy wszelkiego rodzaju kosmetyki do golenia i pielęgnacji zarostu, to śpieszymy z odpowiedzią. Chodzi oczywiście o akcję Movember, znaną w naszym kraju również pod dźwięczną nazwą Wąsopada. Polska nazwa, podobnie jak angielski oryginał, jest zbitką wyrazową słów wąsy (moustache) i listopad (november).

O co chodzi w tej akcji? Na najbardziej podstawowym poziomie – o zapuszczenie wąsów w listopadzie. W szerszym kontekście Movember jest ogólnoświatowym wydarzeniem mającym na celu zwrócenie uwagi zarówno mężczyzn, jak i szeroko rozumianej opinii publicznej, na typowo męskie problemy zdrowotne, głównie nowotwory jąder oraz prostaty. Mówiąc prościej Movember jest po to, żeby przypomnieć wszystkim mężczyznom na całym świecie, że nie jesteśmy niezniszczalni, chociaż bardzo chcielibyśmy tak o sobie myśleć. I o ile podobne wydarzenia dotyczące kobiecych schorzeń, na przykład nowotworów piersi czy szyjki macicy, już nikogo nie dziwią, tak typowo męskie choroby niestety ciągle są pewnego rodzaju tematami tabu.

Dlatego zapuszczenie wąsów w listopadzie jest symbolem tego, że przebadać się trzeba, bo rak nie wybiera i może uderzyć w każdej chwili. I nie ma różnicy, czy katar leczysz cierpiąc tygodniowe męki w łóżku, czy kąpiąc się w przerębli – nowotwór prostaty czy jądra, który nie został odpowiednio wcześnie wykryty, może powalić każdego z nas, nawet najsilniejszego.

Dlaczego jednak w ogóle o tym piszemy?

Przede wszystkim jesteśmy mężczyznami, więc Movember dotyczy nas bezpośrednio.

Poza tym na niewielu rzeczach znamy się tak dobrze, jak na wąsach, brodach, zarostach czy męskich fryzurach. I z całego serca popieramy każdy trend dotyczący zapuszczania tychże. W końcu niewiele jest na świecie bardziej męskich rzeczy, niż zadbany i elegancko przystrzyżony zarost. A jeżeli ten zarost nie tylko dobrze wygląda, ale jednocześnie jego obecność niesie za sobą jakiś dodatkowy, pozytywny przekaz, to tym lepiej dla wszystkich.

Ponadto jako pomady.pl bierzemy udział w akcji Movember. Postanowiliśmy, że 10% wartości wszystkich zamówień z kodem MOVEMBER zostanie przekazane na profilaktykę męskich nowotworów. Nie ma znaczenia, czy zakupisz w naszym sklepie kosmetyki do golenia i pielęgnacji zarostu, olejki lub balsamy do brody czy pomady i inne kosmetyki do włosów – każdy produkt objęty jest promocją. Będzie to nasz (a przede wszystkim Wasz, drodzy Czytelnicy) wkład w profilaktykę męskich chorób nowotworowych.

Niekoniecznie do mężczyzn

Dlatego jeżeli czytasz te słowa i jesteś kobietą, to porozmawiaj z tym gościem zalegającym przed telewizorem lub komputerem. Nie jest ważne, czy będzie to Twój ojciec, mąż, partner, brat czy syn. Nie musisz od razu straszyć najgorszym – raczej wystarczy spokojna rozmowa.

Jeżeli natomiast jesteś mężczyzną, to posłuchaj kobiety, której na Tobie zależy. Albo sam podejmij męską decyzję i sprawdź, czy nie jesteś w grupie ryzyka. Jeżeli jesteś – przebadaj się. I weź udział w Movemberze – wyhoduj wąsy lub brodę, przynajmniej w listopadzie.

Na koniec chcielibyśmy dodać, że nie mamy zamiaru Wam wmawiać, że nasze kosmetyki chronią przed nowotworami. Balsamy i olejki do brody, pomady i kosmetyki do włosów czy kosmetyki do golenia służą innym celom, niż leczenie śmiertelnych schorzeń. Niestety, ale sama pielęgnacja zarostu to za mało, żeby zapobiec rakowi. Wiemy za to, że najlepszym lekarstwem na tę chorobę jest odpowiednio wczesna profilaktyka. Wy też już o tym wiecie.

I pamiętajcie proszę, że nikt nie zapuszcza stylowej brody czy modnych wąsów tylko po to, żeby dobrze wyglądać na własnym pogrzebie.

Dlatego badajcie się. I bądźcie zdrowi!